top of page
Keresés
Kepes Juli

A légzésről máshogyan

A légzéssel kapcsolatos problémák leggyakoribb okai:

1.) A légzés anatómiájáról alkotott hamis képek ( gyakran egy metafora szószerinti értelmezése) 2.) Az eredendô testhasználatba való beavatkozás (pl. összegörnyedés vagy mereven egyenes tartás) 3.) Érzelmi vagy mentális feszültség.

A légzésről máshogyan


Hetek óta készülök megírni ezt a bejegyzést, de csak kerülgetem magamban a témát. Annyi közhely és annyi tévhit él a légzéssel kapcsolatban és közben annyi aspektusa van, annyi minden hat rá és annyi mindenre van hatással.

Meg sem próbálom ezeket mind összeszedni. Inkább leírom azt az indirekt metódust, ahogyan az Alexander-technika foglalkozik ezzel a csodálatos folyamattal.

Minden énekes és fúvós életében központi szerepet játszik a hatékony légzés, de ez a reflexes folyamat, annak is nagyon fontos, aki nem ezen keresztül szólaltatja meg hangszerét. Méhen kívüli földi életünk az első belégzéssel kezdődik és az utolsó kilégzéssel ér véget és közben a légzés akarattól független folyamtata egy percre sem áll le. A babáknak nem kell semmilyen különleges légzéstechnikát tanulniuk ahhoz, hogy eredményesen lélegezzenek. Ez a folyamat akkor is működik, amikor alszunk. A reflexes légzést nem felügyeli egyetlen “tudatos” része sem az agynak, ezt a vegetatív idegrendszeri foyamatot is az agytörzs irányítja.

Az ember az egyetlen emlős, aki akaratlagosan tudja irányítani a légzését, de nem mindegy, hogyan.

A hangszer-specifikus vagy az énekléshez szükséges különbözô légzéstechnikák is sokkal eredményesebbek, ha kihasználjuk a testünk adta lehetôségeket és megtanuljuk, hogyan NE álljunk saját utunkba!

Miért lélegzünk?

Nagyon leegyszerűsítve, azért, hogy oxigént juttassunk a vérbe. Az oxigén egyfajta üzemanyag, ami a véren keresztül eljut mindenhová és ellátja az agyat, a belső szerveket, az izmokat és a test többi szövetét. Nem azért veszünk levegőt, mert a tüdőnknek szüksége van oxigénre, hanem mert az egész testünknek van rá szüksége!





Hogyan lélegzünk?

A tüdő egy passzív szerv, nincs saját izomzta. Önállóan képtelen mozgásra, nem tudja pumbálni a levegőt, mint például a szív a vért.

Ez a szivacsos szerv rugalmasan követi a bordakosár térfogatváltozásait. A gázcserét a légzés folyamatában résztvevő izmok hajtják végre.

Belégzéskor a külső bordaközti izmok összehúzódnak, a bordák megemelkednek, a rekeszizom összehúzódása következtében megnyílik a mellüreg, a rekeszkupola süllyed, a mellüreg térfogata megnő. Így a tüdőben lévő nyomás csökken és a körülöttünk lévő légtérből, a légutakon keresztül a gáznemű levegő beáramlik a tüdőbe.

Kilégzéskor a külső bordaközti izmok elernyednek és a belsők húzódnak össze. A bordák lesüllyednek, a rekeszizony ellazul, a rekeszkupola megemelkedik, a mellüreg térfogata csökken és ezzel a rugalmas tüdő térfogata is csökken és a tüdőben lévő nyomás nő. A levegő a légutakon keresztül kiáramlik.

Fontos észrevenni, hogy a belégzés folyamata nem a levegő manipulációján keresztül jön létre. Úgy vagyunk megalkotva, hogy a szabad és normális légzéshez nem kell semmit CSINÁLNUNK a levegővel. Nem kell levegőt VENNÜNK! A levegő egyszerűen beáramlik az orrunkon és szájunkon keresztül és mint minden gáznemű dolog, kitölti a rendelkezésére álló teret. Ez a tér, indirekt módon, a bordák és a rekeszizom ritmikus mozgásával születik.


Hogyan dolgozhatunk mégis a légzésünkel?

Az Alexander-technika megközelítése: Egy átlagos napon, körülbelül 23,000-szer lélegzünk és miután ezt a folyamatot izmok hajtják végre, elengedhetetlen, hogy szabadon tudjanak mozogni! Ezt fontos megérteni ahhoz, hogy belássuk, a légzés folyamata erősen függ az EGÉSZ test használatától. Ha megfigyelünk egy egészséges kisgyereket, észrevehetjük, hogy törzse teljes hosszát megtartva működik és a bordák mozgása akadálytalan. Mivel a rekeszizom kapcsolódik a bordaívhez és a gerinchez, ez a kiegyensúlyozott törzs az előfeltétele a kiegyensúlyozott légzésnek. De mi történik egy összegörnyedt vagy éppen mereven egyenes felnőtt légzésével? A bordák mozgása akadályozott, ettől a rekeszizom nem tudja elvégezni a neki osztott feladatot.


Ha bármilyen módon beleavatkozunk saját, eredendően szabad testhasználatunkba, akkor ezzel azonnal beleavatkozunk saját, eredendően szabad légzésünkbe! A szabad és hatékony légzéshez vezető legrövidebb út, hogy megfigyeljük, pontosan mik azok a teljes pszichofizikai egységünket érintő tudatos vagy tudattalan megszokások, amelyekkel beleavatkozunk ebbe a tökéletesen kitalált rendszerbe. Ha megtanuljuk megakadályozni ezeket a hibás automatizmusokat, akkor megtapasztalhatjuk a természetes, szabad és teljes légzést!


Ha jól akarunk lélegezni, jól kell használnunk magunkat!


A figyelem minősége és a légzés

Lélegzetvisszafojtva figyelsz? Ha figyelmed merev, egy pontba szűkülô, biztos lehetsz benne, hogy ez negatív hatással van a légzésedre. Tanuld meg ellazítani figyelmedet, hogy energiatakarékosabban és hatékonyabban működj! Figyeld a szemedet! Ha a tekinteted merev vagy éppen réveteg, a légzésed is felszínes és visszafojtott lesz.

Ne gyakorold a helytelent!

Sokszor légzésünk szabadságának is a helytelen megszokások állnak az útjába. Ezeknek jelentős részéről, nem is tudunk. Ha sokat dolgoztál már a légzéseden oly módon, hogy irányítani próbáltad a levegőt, nagy a valószínűsége, hogy a folyamat közben sok felesleges kényszertartásra is szert tettél. Ezek a helytelen megszokások akadályozzák a hatékony pszichofizikai működést és ezáltal a légzés folyamatában is elakadásokat okoznak.

Az érzelmeink és a légzés

Ha az érzelmi állapotunk változik, az hatással van a légzésünkre. Ha a légzésünk változik, az hatással van az érzelmi állapotunkra. Ha megijedsz vagy izgatott vagy, izomzatod megfeszül, összehúzza a testedet. (Erről már írtam korábban.) Ez a feszültség pedig akadályozza a hatékony légzést. Az Alexander-technika segítségével megtanulhatod észrevenni és elengedni ezeket a felesleges feszültségeket, hogy minél hamarabb visszatérhessen a nyugodt és szabad légzés, amitől te is nyugodtabb és szabadabb leszel!

99 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Comments


bottom of page